НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОДПИСАТЬСЯ НА ГАЗЕТУ

Прогноз погоды

 • 30Окт

  На сьогодні сказ реєструється у майже 115 країнах світу, де щорічно гине від сказу понад 55 тис. людей. Територія України залишається однією з найбільш неблагополучних по сказу країн у Європі.

  Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю (летально).

  Основним джерелом вірусу сказу в Україні, як і в більшій частині Європи, є лисиця червона - найбільш масовий вид хижаків.

  Хвора на сказ лисиця здатна за добу пробігати 10-15 км, контактуючи з безмежною кількістю різних видів тварин і, в першу чергу, з собаками, котами, худобою, яка утримується на пасовищах. Це, в свою чергу, збільшує питому вагу хворих на сказ свійських тварин та наближає сказ до людини.

  Потенційним джерелом розповсюдження сказу є бездоглядні собаки і коти, а також тварини, власники яких порушують правила їх утримання (не проводяться профілактичні щеплення проти сказу). Утворюються антропургічні осередки сказу (міського типу, коли хворі на сказ тварини мешкають безпосередньо в населених пунктах).

  Сказ може принести додому навіть кішка, яка часто ходить “полювати” далеко від житла.

  Небезпеку становлять хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через укуси, ослинення, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Інкубаційний період сказу триває досить довго – у середньому від 1-3-х місяців до року.

  Перші симптоми сказу у людини схожі з симптомами грипу, включаючи підвищену температуру, головний біль і втому. Потім хвороба поширюється на дихальну систему, шлунково-кишковий тракт та/або центральну нервову систему. У критичній стадії переважають ознаки гіперактивності (буйний сказ) або паралічу (тихий сказ). Як у випадку буйного, так і у випадку тихого сказу, параліч розвивається і зрештою приймає форму повного паралічу з подальшою комою і смертю в усіх випадках, що зазвичай наступає унаслідок дихальної недостатності. Без інтенсивного лікування смерть наступає протягом перших семи днів хвороби.

  Епізоотична ситуація зі сказу в Охтирському районі погіршилась в 2019 році в порівнянні з 2018 р.  Загострення епізоотичної ситуації по сказу тварин  несе небезпеку не тільки здоров’ю, а і життю людей. Очевидний ріст цієї небезпеки спостерігається і в  Охтирському районі. З початку 2019 р. зареєстровано 2 випадки сказу серед тварин (с. Рибальське та с. Чупахівка), в 2018 р. - 1 випадок. Збільшилась кількість нападів тварин на людей та кількість звернень за медичною допомогою з приводу покусів.

  Підтвердженням актуальності проблемних питань по зростанню в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів та порушення правил утримання власниками домашніх тварин є   факт реєстрації значної кількості звернень громадян за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, в 3,4 рази більше в порівнянні з минулим роком (в 2019 р. звернулось 182 чол. , із них мешканців міста – 131 чол., дітей до 17 років – 56 чол., в 2018 р.  – 53 чол., із них дітей – 10 чол.).   Значна кількість покусів була нанесена домашніми собаками – 102 випадки  (2018 р. – 30  вип.)та безпритульними – 43 випадки (2018 р. - 7 вип.),  дикими тваринами – 4 випадки,  а також домашніми  котами  - 21 вип. (2018 р. - 10 вип.), безпритульними – 7 вип.(2018 р. - 2 вип.). Призначено щеплень проти сказу 79  постраждалим від покусів, в 2018 р. – 18 особам.

  Така ситуація потребує постійної наявності в ЦРЛ імунобіологічних препаратів для проведення своєчасних щеплень проти сказу постраждалим особам. Такі препарати дороговартісні і  закуповуються як за  державні кошти, так і за кошти місцевих бюджетів.

  На протязі більше 30 років в місті залишається актуальною проблема безпритульних тварин. Наразі проводиться їх стерилізація, але вона не виключає можливості зараження цих тварин вірусом сказу.

  При укусі, дряпанні або ослиненні, нанесеним навіть на вигляд «здоровою» твариною, НЕОБХІДНО:

  • ретельно промити уражене місце великою кількістю розчину  «господарчого» мила  (ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя).

  • дезінфікуйте рану — використайте антисептичний засіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе!). Потрібно пам’ятати, що обробка рани ні в якому разі не виключає необхідність наступної вакцинації.

  • зверніться до найближчого медзакладу - якщо немає впевненості в тому, що тварина була здоровою, вам обов’язково мають зробити щеплення антирабічною вакциною.  Чим раніше (на протязі першої доби після нанесеного пошкодження) почата імунізація, тим більше шансів спасти життя інфікованої людини. Тільки повноцінний курс вакцинації дозволяє попередити неминучу смерть.

  • якщо є можливість — зверніться до ветеринарної служби для встановлення нагляду за твариною, яка вас вкусила. За можливості тварину треба помістити під карантин на 10 днів для нагляду. Профілактичне лікування можна перервати, якщо буде підтверджено, що тварина не заражена сказом. Якщо тварину неможливо знайти та протестувати, необхідно провести повний курс профілактичних щеплень.

  • завжди вакцинуйте від сказу домашніх тварин. Це стосується як собак, так і котів.

   Галайба Антоніна Василівна.

  Завідуюча відділення організації епідеміологічних досліджень, лікар епідеміолог Охтирського  міськрайвідділу  ДУ «Сумський обласний  лабораторний центр МОЗ України»

   

  Похожие новости


Оставить комментарий

Внимание: Комментарии модерируются, и это может вызвать задержку их публикации. Отправлять комментарий заново не требуется.