НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОДПИСАТЬСЯ НА ГАЗЕТУ

Прогноз погоды

 • 26Дек

  Тут недавно хтось в групі в «Фейсбуці» розмістив фото з Праги, біля величезної колони з книжок. Хтось в коментарях написав: “Ех, книжки пропадають, нашим би дітям!”.

  Ви серйозно?

  На днях стало відомо, що запущено механізм лікві­дації районної бібліотеки, що по вул. Батюка, 24. Вона виявилась непотрібною ні місту, ні ОТГ. А ви про якісь книжки, якимсь дітям...

  Де ми, і де Прага?

  Сотні коментарів в «Фейсбуці» за кілька годин з нагоди закриття ігральних “гадючників”! Ви дивуєтесь, чому, як отруйні гриби, по місту ширяться ігрові заклади? Та тому, що їх кількість зворотньопропорційна кількості бібліотек.

  Ви впевнені, що ми йдемо до Європи, відстоюючи європейські цінності? Культурні цінності.

  Сьогодні бібліотека вже не видає читачам книжок. Фонд готують для передачі. Що після цієї “передачі” від нього залишиться, гадати не треба - в кращому випадку 10%. В макулатуру піде вся наукова література, в тому числі Енциклопедії.

  Більше нема слів щось писати, в горлі комок від відчуття безповоротності втрати. Належність до Європи показує не тротуарна плитка, не яскраві гірлянди на вулицях, і не европейські прапори на кожному кроці...

  Всі ці прикраси виглядають як дешева біжутерія на недолугій тіточці, яка всю свою моральну убогість намагається приховати за блискучими цяцьками.

  Належність до Європи вперше чергу показує відношення до бібліотек, до книжок, до знань, до збереження досвіду тисяч поколінь своїх предків.

  На фото бібліотеки в трьох европейських містах, де мені довелось побувати цього року - французському Стразбурзі (зверху) і німецьких Мангеймі (знизу) і Хейдельберзі (праворуч). Цим бібліотекам сотні років, в них зберігаються мільйони примірників книжок, вони працюють цілодобово, при них є навіть їдальні, щоб користувачі могли перекусити, не відриваючись від роботи. В Хейдельберзі така їдальня працює до 24-ї години. Не кафе, не паб, не ресторан - їдальня біля бібліотеки.

  Дивно, що нікому в голову не прийшло викинути з цих розкішних будівель бібліотеки і не віддати їх під щось інше, більш нагальне. Не віддали, бо для них нема нічого більш нагального і ціннішого, ніж книжки, ніж знання, ніж історія. Нема! Для європейців.

  Для нас - є. Що саме - скоро побачимо. Не забудьте прийти і попрощатись з бібліотекою і подякувати їй, бо, мабуть, в місті нема жодної людини, яка б хоч раз нею не скористалась.

  Якщо в місті колись і зберуться поставити пам’ятник жертвам Голодомору, то поставте його біля приміщення бувшої бібліотеки. І напишіть: “Жертвам минулого і майбутніх голодоморів українців”. Не сумнівайтесь, вони будуть - з таким відношенням до книжок, до знань, до історії.
  Не забудьте попрощатись з районною бібліотекою. Назавжди.

  Ігор Кирієнко.

   По реакції охтирчан в соцмережах на цю публікацію видно, що вони за те, щоб зберегти дану бібліотеку. Якби ж якось оце віртуальне бажання і супротив конвертувати в реальну дію на владу.

  Міська влада не винна в закритті бібліотеки, яка належить району. Провина міської влади в тому, що вона не хоче взяти цю бібліотеку, вважаючи її зайвою (в місті є дві дорослі і одна дитяча бібліотеки).  Але ж бібліотек, як і культури, багато не буває. Щоб створити таку бібліотеку, треба десятиліття, а знищити її можна за один день.

  Від районної влади потрібна згода передати місту книжковий фонд цієї бібліотеки (який для них, як валіза без ручки - і фінансувати не хочуть, і віддати місту не бажають), а не розпорошувати його по селах, бо це рівноцінно знищенню фонду.

  Якщо містяни, які наповнюють бюджет міста, хочуть, щоб з цього бюджету фінансувалась бібліотека, то в чому проблема? Влада повинна лише почути і виконати. Якщо це влада для народу.

  Не думаю, що відразу це приміщення продадуть якомусь бізнесмену. Думаю, швидше за все, туди переведуть якусь бюджетну установу (а от її приміщення продадуть) накшталт управління соцзахисту, зроблять там дорогий євроремонт, наставлять дорогої оргтехніки на мільйони гривень і святково відкриють заклад, перерізавши жовто-блакитну стрічку, і заявивши, що ми стали на крок ближче до Європи, бо тепер наші пенсіонери не будуть стояти в чергах, а зможуть через смартфон (якого вони в руках не тримали) записатись в чергу за субсидією. Може навіть який центральний ТВ-канал покаже цю новину.

  Хоча при цьому ми не наблизимось до Європи, а ще більше віддалимося від неї, знищивши бібліотеку. Бо бібліотеки в Європі - то святе. Там навіть в малесеньких містечках бібліотеки знаходяться в самих гарних, збудованих на віки старовинних будівлях. Бо вже тоді знали: все минуще, а бібліотеки - вічне.

  Сумно це, дуже сумно від такого відношення міської і районної влади до бібліотек. Не треба дивуватись тому, що красу, яку в місті будує влада і якою дуже пишається, руйнують вандали, на що влада регулярно скаржиться. А що ви хотіли в місті, де закривають бібліотеки? Краще не буде, буде лише гірше, бо з кожним новим поколінням в наших генах буде все менше культури і все більше варварства.

  Над цією бібліотекою кожного року згущуються хмари, але кожного разу охтирчани своєю небайдужістю їх розганяли. Сподіваємось, що так буде і цього року: хмари дикунства розвіються і вигляне Сонечко розуму і самоповаги, щоб більше ніколи не заходити.

Оставить комментарий

Внимание: Комментарии модерируются, и это может вызвать задержку их публикации. Отправлять комментарий заново не требуется.