НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОДПИСАТЬСЯ НА ГАЗЕТУ

Прогноз погоды

 • 14Июн

  Сьогодні видання нової книжки в Охтирці - подія досить рідкісна і не завжди цікавить більшість містян. Але ця новинка, підготовлена і видана в соавторстві Топчій Олександра і Пшеничка Богдана, потенційно повинна зацікавити кожного, чий родовід повязаний з минулим нашого міста. Мова йде про перепис 1858 року.

  Родовідна пам’ять - явище в українському побуті досить унікальне. Оспіване в піснях, переказах, а особливо - у прислів’ях та приказках. Родинні зв’язки в українській культурі завжди супроводжувались прислів’ями та приказками, що передавались з покоління у покоління: “Є рід, буде й обід”, “Від яблуні яблучка, а від дуба жолудь”, “Без роду, хоч із мосту та у воду”, “Наш рід добрий на плід”, “Свого доправляйся, від роду не відчужайся” - говориться про основне, що стосується твого коріння. Завжди пам’ятай звідки, і з якого роду ти походиш, та не цурайся минулого, що є твоєю історією. Без роду й племені - говорили про людину без родини.

  Наразі мало хто знає, що раніш діти повинні були знати поіменно свій родовід від п’ятого чи навіть сьомого коліна – то було природною потребою. Портрет дідуся і бабусі - це не просто данина традиції, це пам’ять про тих, хто творив історію, з кого варто брати приклад.

  Сьогодні майже усі фото зберігаються на електронних носіях, а раніше - зайдеш до хатини бабусі: вся історія родини на світлинах, що розвішені на стінах, стоять на шафах та у трельяжах. Ми маємо це цінувати і пам’ятати. Відновити наші знання про свій рід допомагає дослідження архівних матеріалів з різних архівів. Так, в Харківському обласному архіві збереглись дані про 10 ревізію – перепис населення міста Охтирка 1858 року. Основна мета ревізії - розподілення і стягнення подушного податку, поповнення війська. Все населення було поділено на три групи, одна з яких підлягала подушному оподаткуванню та іншим повинностям (селяни, міщани, ремісники), друга для відомостей про населення (духовенство, дворянство, ямщики, відставні військові чини), і третя звільнялася від переписів (регулярна армія, іноземці).

  Система подушних ревізій проіснувала майже 140 років, за які було проведено 10 переписів, на території сучасної України проведено 4, 5, 7, 8, 9 та 10 ревізії. Вже з 1859 року був введений поточний адміністративно-поліцейський облік, який визначав кількість і склад наявного населення всієї імперії. 10 ревізія містить лише першу групу населення - селяни, міщани, дворові, ремісники та купці 3-ї гільдії з вказівкою їх родинних зв’язків та стану. Аналіз цих наявних в ній даних допомагає виявити родинні зв’язки між однофамільцями, та відкриває деякі деталі особистого життя наших пращурів. Також знайомить нас із прізвищами корінних охтирчан  та поширеними іменами того часу.

   Олександр Топчій.

  Похожие новости


Оставить комментарий

Внимание: Комментарии модерируются, и это может вызвать задержку их публикации. Отправлять комментарий заново не требуется.