НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОДПИСАТЬСЯ НА ГАЗЕТУ

Прогноз погоды

 • 22Июн

  “Украв, випив – в тюрму”,- відомий вислів легендарної комедії. Саме так в уявленні пересічних громадян виглядає шлях правопорушника від скоєного злочину до кримінально-виконавчої установи. Проте більшість правопорушників скоюють злочини невеликої або середньої тяжкості, засуджуються вперше, і не є настільки небезпечними для суспільства, щоб утримувати їх в умовах ізоляції. Тому людство давно шукало шляхи до винайдення і розширення кола покарань, альтернативних позбавленню волі.

  Одним з таких альтернативних покарань, через виконання якого правопорушник найефективніше може компенсувати заподіяну суспільству шкоду, є громадські роботи.

  В Охтирському міжрайонному відділі кримінально-виконавчої інспекції управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області за час існування такого кримінального покарання, як громадські роботи, на собі відчули його «позитивний ефект» майже 200 осіб. Причому, з кожним роком покарання у виді громадських робіт застосовується судами все частіше. У більшості випадків громадські роботи призначаються засудженим за злочини проти власності (ст. ст. 185, 186 КК України), проти громадського порядку і моральності (ст. 296 КК України), за злочини у сфері господарської діяльності (ст. ст. 213, 225 КК України), проти життя і здоров’я (ст. ст.122, 125 КК України), рідше за злочини в сфері обігу наркотичних речовин.

  Сутність громадських робіт полягає у покладенні на засудженого трудового обов’язку безоплатно працювати у вільний від основної роботи або навчання час на благо суспільства встановлений період часу. Можливо, у когось складається враження, що громадські роботи – занадто легке покарання для злочинця, майже безкарність. Але це не так за умови належного його виконання і контролю. Щоб забезпечити ефективність покарання, повноваження по контролю покладено на кримінально-виконавчу інспекцію у тісній взаємодії з органами внутрішніх справ, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями за місцем відбування засудженими громадських робіт. При цьому шляхи законно ухилитися від відбування громадських робіт відсутні, так як до строку відбуття покарання зараховується тільки час, який засуджений працював згідно з повідомленням власника підприємства за місцем відбуття покарання. Весь інший час, в тому числі період хвороби, до строку відбуття покарання не зараховується, а ухилення від відбування покарання у виді громадських робіт - це вже злочин, передбачений ч. 2 ст. 389 Кримінального кодексу України. Порушнику загрожує покарання у вигляді арешту від 2 до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3 років. Крім того, Кримінальний кодекс України не передбачає можливості звільнення осіб, засуджених до громадських робіт від відбування покарання з випробуванням, умовно-дострокового звільнення від покарання та заміни невідбутої частини покарання більш м’яким.

  Починаючи з 2009 року лави засуджених до громадських робіт поповнили правопорушники, яким громадські роботи тривалістю від 30 до 60 годин призначено в якості адміністративного стягнення. За цей час в Охтирському районі на громадських роботах відпрацювало 425 правопорушників.

  У 2011 році законодавчо розширено перелік статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, у санкції яких передбачено можливість застосування громадських робіт. Тепер даний вид адміністративного стягнення може бути призначено не лише за порушення правил безпеки дорожнього руху (керування несправним транспортним засобом, порушення правил користування ременем безпеки і мотошоломом, перевищення швидкості більше ніж на 50 км/год, керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння та ін.), а і за вчинення дрібного хуліганства, насильства в сім’ї, за розпивання алкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у п’яному вигляді, за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі працівника міліції. На мою думку, чудовий спосіб застосування надлишкової енергії для хуліганів. Для правопорушників, які не бажають працювати на прибиранні вулиць, законодавством передбачено дієвий механізм впливу – заміна невідбутого строку громадських робіт на адміністративний арешт. На жаль, на практиці доводиться застосовувати і такий захід.

  Важко переоцінити користь від громадських робіт. Вони є примусовою працею у вільний від основної роботи або навчання час, що вимагає від правопорушника свідомого обмеження власної свободи та можливостей реалізації деяких власних потреб у сфері дозвілля, самодисципліни, справляють гарний виховний вплив не тільки на правопорушника, а й на оточуючих.

  Виховний момент відбування громадських робіт полягає також у непрестижності виконуваної роботи і в її публічності. Правопорушники залучаються до прибирання вулиць і парків, цвинтарів, стихійних звалищ, насадження і підрізання дерев та кущів, допомоги особам похилого віку, виконання іншої роботи, яка не потребує спеціальної підготовки чи певної кваліфікації. Вони отримують можливість одночасно довести своє виправлення і принести користь суспільству. Досвід підтверджує: коли усвідомивши свою провину та переборовши сором, засуджений без порушень відпрацьовує призначені громадські роботи, то скоєння злочину або правопорушення в майбутньому від нього вже не чекати.

  Міським комунальним службам та сільській громаді Охтирщини особливо потрібна допомога наших підоблікових. На День захисту довкілля, свято Паски, День Перемоги великий обсяг робіт по благоустрою та озелененню вулиць, парків, прибиранню цвинтарів, фарбуванню та ремонту пам’ятників було виконано саме правопорушниками, зобов’язаними відпрацьовувати громадські роботи. Отож, шановні комунальники, ми йдемо вам на допомогу!

  С.М. Гончар, старший інспектор Охтирськогоміжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції управління ДДУПВП в Сумській області, майор внутрішньої служби

Оставить комментарий

Внимание: Комментарии модерируются, и это может вызвать задержку их публикации. Отправлять комментарий заново не требуется.