НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОДПИСАТЬСЯ НА ГАЗЕТУ

Прогноз погоды

 • 09Ноя

  Де зимує риба?

  У правилах рибальства є пункт щодо заборони рибальства на зимувальних ямах, але між тим мало хто розуміє, що означає термін «зимувальна яма». Існує думка, що найглибше місце на водоймі або річці і є зимувальною ямою, однак це не зовсім так.

  Сам термін «зимувальна яма» з’явився в XIX столітті. Спочатку так називали місця скупчення риби взимку на річках. Оскільки найчастіше ці місця знаходилися на досить великих глибинах, їх і назвали зимувальними ямами. Тут скупчення риби взимку, дійсно, розташовуються на ямах. Але далеко не всяка яма на річці стає зимувальною. Виявляється, глибина не є головною умовою для накопичення і зимівлі риби на річках. Необхідно, щоб біля дна була зона із сповільненою круговою течією. У таких місцях риба достатньою мірою забезпечена киснем. У той же час їй не треба витрачати багато енергії на опір течії.

  Раніше вважалося, що риба на ямах просто лягає штабелями на дно і впадає в ана­біоз, проте подальші спостереження показали, що насправді риба, хоча і зосередилася, але продовжує повільно пересуватися, причому рух йде, як правило, з центру скупчення до краю (і навпаки). З цього випливає, що таким чином забезпечуються рівні умови для всіх особин у зграї. Деякі види при цьому продовжують досить активно харчуватися, наприклад лящ і язь. При цьому вся зграя може змінювати місце своєї дислокації після виснаження кормів на даній ділянці.

  Тож, можна визначити, що зимувальна яма – це місце масового скупчення риб у заглибленнях дна річок і озер в зимовий період. Зазвичай на ямах зосереджуються риби одного виду, що забезпечує найкращі умови зимівлі.

  Спостерігаючи за варварським винищенням риби на таких ділянках, почали замислюватися про їх охорону. В нашій країні ввели заборону на вилов риби в межах зимувальних ям на осінньо-зимові місяці. Зокрема у Сумській області – з 1 листопада 2017 року до закінчення зимового періоду 2018 року (згідно з пунктом 4.14.3 Правил любительського та спортивного рибальства).

  За порушення правил рибальства на зимувальних ямах передбачено покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за незначне порушення правил рибальства передбачено попередження або накладення штрафу на громадян від 34 до 170 грн., на посадових осіб від 170 до 510 грн.; за грубе порушення правил рибальства (наприклад, за рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел тощо) передбачено штраф 340-680 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, на посадових осіб 510-850 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення. Залежно від ступеня завданих збитків, за грубі порушення передбачена також кримінальна відповідальність – штраф 3400-6800 грн. або позбавлення волі строком до 3-х років з конфіскацією знарядь і засобів лову, та незаконно добутих водних біоресурсів. Крім штрафу за незаконний вилов правопорушнику нараховується штраф за кожну виловлену рибину, наприклад (грн.): судака – 510, сома - 425, форелі - 340, щуки - 340, сазана (коропа) - 306, білого амура - 255, товстолобика - 255, білизни (жереха) - 255, рибця звичайного - 255, ляща - 170, лина - 119, плітки - 85, клепця - 85, краснопірки - 68, підуста - 34, плоскирки - 34 тощо.

  Наразі, у Верховній Раді перебуває законопроект щодо підвищення відповідальності за порушення правил рибальства (№5262), що передбачає підвищення мінімального штрафу до 1700 грн. та максимального до 255 тис. грн.

  Управління Державного агентства у Сумській області закликає всіх рибалок-любителів дотримуватись заборони на вилов водних біоресурсів на зимувальних ямах. В разі виявлення порушень особи будуть притягнуті до відповідальності відповідно до норм діючого законодавства.

   

  Похожие новости


Оставить комментарий

Внимание: Комментарии модерируются, и это может вызвать задержку их публикации. Отправлять комментарий заново не требуется.